Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

Haftada iki aspirin kanser riskini azaltıyor - 06-03-2016


ABD’deki bilim adamlarının 32 yıl boyunca izledikleri 136 bin kişi üzerinde yaptıkları araştırmada, haftada iki defa düzenli olarak aspirin içenlerin kansere yakalanma riskinin yüzde 3 oranında azaldığı ortaya çıktı. Bu oran mide kanserinde yüzde 15'e, bağırsak kanserinde ise yüzde 19'a çıkıyor.

Telegraph gazetesinin haberine göre, araştırmacılar geçmişte ailesinde bağırsak veya mide kanserine yakalanmış akrabaları olan kişilerin doktorlarının da onayıyla aspirin kullanmaları tavsiyesinde bulundu.

Haberde, Massachusetts Hastanesi'nden Dr. Andrew Chan, kolon kanseri riskini azaltmak için birçok kişiye aspirin almalarını önerebileceklerini ancak tüm kanser türlerinde böyle bir korunma olmasının söylemelerinin yanlış olacağını kaydetti. Chan "Bu noktada, özellikle aile geçmişinde risk faktörleri olan kişilerin doktorlarına danışarak mide ve bağırsak kanserlerinden korunmak için aspirin alabilmeleri uygun olur" diye konuştu.

FAYDASI BEŞ YILDA GÖRÜLÜYOR

Araştırmalara göre, aspirinin kanı sulandırıcı etkisiyle kanser hücreleri üzerinde etkili oluyor. Vücut, kanserli hücreleri kandaki trombositlerin bu hücrelere yapışması nedeniyle temizlemekte güçlük çekiyor. Az miktardaki aspirinin bile yararlı olabileceği belirtilirken, aspirinin yararları haftada iki kez ve beş yıl süreyle kullanıldıktan sonra ortaya çıkıyor.

Aspirinin mide ve bağırsak kanser türlerine yakalanma riskini ise yüzde 15 ve 19 oranında düşürdüğü görüldü.

Araştırmada ayrıca aspirinin meme, prostat ve akciğer kanserine herhangi bir korunma sağlamadığı vurgulandı. Araştırma, JAMA Onkoloji dergisinde yayımlandı.
Kaynak: Hürriyet Gazetesi