Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

Türk Bilimadamına Almanya’dan Onursal Üyelik unvanı - 13-10-2014


Alman Jinekoloji ve Obstetrik Derneği(DGGG)’nin kongresinde yapılan açılış töreninde, Dernek Başkanı Prof. Dr. Thomas Dimpfl tarafından Türk- Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü'ye törenle onursal üyelik belgesi takdim edildi.

Her 3-4 yılda bir Almanya ve uluslararası tıp bilimine katkıda bulunan bilim adamlarına verilen unvana bu kez, Türk- Alman bilim adamları ilişkilerine yaptığı katkılar nedeniyle Prof. Dr. Cihat Ünlü layık görüldü. Alman Jinekoloji ve Obstetrik Derneği 1885 yılında kurulan dünyanın ilk jinekoloji derneklerinden birisi ve yıllarca bu branşın lokomotifi olmuş bir kurum. Kongreleri iki yılda bir yapılıyor ve 7 bin üyesi bulunuyor. DGGG'nin tarihinde sadece üç Türk doktor bu unvana hak kazanmış. Bu unvan son olarak 42 yıl önce İstanbul'dan Prof. Ali Esat Birol'a verilmiş.

AYnı zamanda Medimagazin'de köşe yazarı da olan Prof. Dr. Cihat Ünlü aldığı unvanla ilgili yaptığı açıklamada; 'Derneğin 130 yıllık tarihi içersinde bugüne kadar bu unvanı sadece üç Türk bilim adamı alabilmiş. Böyle bir unvanı elde edebilmek benim için büyük bir mutluluk. Ülkem ve meslektaşlarım için önemli bir aşama olarak düşünüyorum ve genç arkadaşlarımı da motive edecek bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu unvanı almış olmaktan ülkem adına ve Türk kadın doğum hekimliği adına onur duyuyorum” dedi.

Almanya Federal Cumhuriyeti, Prof. Dr. Cihat Ünlü'ye 2007 yılında da Türk ve Alman tıbbına yaptığı katkılardan ötürü Liyakat Nişanı vermişti.

Açılış töreninde ayrıca, derneğin Türk üyelerinden olan, 2013 yılında yaşamını yitiren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Yusuf Keçecioğlu için saygı duruşunda bulunuldu.