Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

İsveç ile Türkiye arasında sağlık anlaşması - 18-08-2014


İsveç'te emekli olup Türkiye'de yaşayan veya tatil için yurda giden İsveç'teki Türkler, iki ülke arasında yapılacak bir anlaşmayla Türkiye'de bulundukları dönemde sağlık giderlerinin sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanmasını istiyor.

İsveç ile sağlık anlaşması bulunan ülkelere giden İsveç vatandaşlarının tedavi giderleri ülkeleri tarafından karşılanıyor. Ancak Türkiye ile aynı anlaşma bulunmadığından İsveç'te emekli olmuş Türkler, Türkiye'de bulundukları sürede acil hizmetleri dışındaki tedavi giderlerini kendileri karşılamak zorunda kalıyor. İki ülke arasında bu durumu aşacak bir sağlık anlaşması yapılması konusunda çalışmaların sürdüğü duyumunu alan Türkler, anlaşma yapılmasını sabırsızlıkla bekliyor.

İsveç'te emekli olan Olcayto Berdi, diyaliz hastası olduğunu belirterek, gittiği ülkelerde İsveç Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşülerek diyaliz masraflarının ödendiğini ancak İsveç'te teşhisi yapılmış bir hastalık için Türkiye'de tedavi olması halinde hastane ve ilaç masraflarını kendisi karşılamak zorunda kaldığını anlattı.

Kırk yıl önce İsveç'e yerleşerek emekli olan Sırrı Emeksiz ise sadece AB ülkelerinin değil AB üyesi olmayan Şili gibi başka ülkelerin de İsveç ile ikili anlaşmaları olduğunu söyledi. İsveç'te 40 bin Şilili yaşadığını, bunlardan özellikle yaşlı olanların 6 ay Şili'de, 6 ay İsveç'te yaşadığını ve bunlar Şili'deyken masraflarının İsveç sağlık sistemince karşılandığına işaret eden Emeksiz, Türkiye ile böyle bir anlaşmanın yapılmasını da dört gözle beklediklerini dile getirdi.

İsveç'teki birinci kuşak Türk göçmenler, İsveç'i ikinci vatan olarak kabul ettiklerini belirtiyor ve yaşlılık dönemlerinde kendileri için kolaylık olacak bu anlaşmanın imzalanmasını bekliyor. Anlaşma yapıldığı takdirde İsveç'te çok pahalı olan sağlık hizmetlerini Türkiye'den daha ucuza sağlama imkanı bulacaklarını belirten Türkler, İsveç'in de böylece daha az ödeme yapmış olacağını savunuyor.

Türk göçmenler, Türkiye tarafından bir teklif verildiğini öğrendiklerini dile getirerek, Türkiye'ye verilecek yanıtın olumlu olmasının kendilerini sevindireceğini ifade söylüyor.

kaynak: sağlık aktüel